markos.tv |

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Αυστραλιανό Όπεν: Αποκλείστηκε η Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, έχασε 2-0 σετ (7-6, 6-3 σε 95 λεπτά) από την Τζέσικα Πεγκούλα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Αυστραλιανού Όπεν.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια έχασε την ευκαιρία να αγωνιστεί για πρώτη φορά στην καριέρα της στους “8” της διοργάνωσης. Η 27χρονη Αμερικανίδα (Νο.21) προκρίθηκε στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν για δεύτερη διαδοχική χρονιά.

Η Μαρία Σάκκαρη δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το μεγάλο της όπλο, το σερβίς, και έκανε λάθη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Από την μεριά της, η Τζέσικα Πεγκούλα είχε σταθερή απόδοση καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η νεαρή Αμερικανίδα, έδειξε από νωρίς τις… διαθέσεις της, καθώς έκανε break με το καλημέρα και προηγήθηκε 2-0 και 3-2. Σ΄ εκείνο το χρονικό σημείο, η Σάκκαρη «έσπασε» το σερβίς της Πεγκούλα και ισοφάρισε, αλλά η Αμερικανίδα «απάντησε» άμεσα με τον ίδιο τρόπο και πήρε εκ νέου το προβάδισμα για να προηγηθεί με 5-4. Όμως Σάκκαρη, δεν παράτησε το σετ και με νέο break ισοφάρισε σε 5-5 για να φθάσουμε στο tie brak, όπου η Πεγκούλα ήταν εντυπωσιακή και το κατέκτησε χωρίς να χάσει πόντο.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο αθλήτριες κρατούσαν το σερβίς τους, μέχρι το τέταρτο γκέιμ, όπου η Πεγκούλα έκανε το καθοριστικό -όπως αποδείχθηκε- break, φθάνοντας στην σπουδαία νίκη-πρόκριση με 6-3.