Σούπερ Μιραλάς, Θρύλος βασιλιάς!

Ο Βαλβέρδε ξεκίνησε στην 11άδα τον Μιραλάς και τον Ιμπαγάσα και προφανώς δεν το μετάνιωσε καθόλου, καθώς αυτοί οι δύο παίκτες ήταν από τους μεγάλους πρωταγωνιστές του αγώνα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν πολύ επιθετικά τον αγώνα και από τη στιγμή που είχαν τον έλεγχο, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Τοροσίδη. Έγινε κόρνερ από τον Ιμπαγάσα, οι αμυντικοί του Βόλου έκαναν κάποια λάθη και ο Τοροσίδης βρέθηκε πάνω στη γραμμή, για να σπρώξει απλά την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός, με τον κόσμο στο πλευρό του, φαινόταν ανίκητος και στο παιχνίδι του ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακός. Συνέχισε να "σφυροκοπά" την αντίπαλη εστία και με μπροστάρη τον Μιραλάς, που ήταν από τους καλύτερους, έχασε μια σημαντική ευκαιρία στο 14'. Απέφυγε πάρα πολύ ωραία τον αντίπαλό του, σούταρε, αλλά η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα, παρά άουτ. Οι δύο παίκτες που ο Βαλβέρδε έκανε την έκπληξη και τους έριξε μέσα στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Βόλο, ο Βέλγος με τον Ιμπαγάσα δηλαδή, συνδυάστηκαν άψογα στο 20', με τον τελευταίο να κάνει ένα ωραίο σουτ και τον Γιακούποβιτς να διώχνει σε κόρνερ.

Σύμφωνα λοιπόν με την εικόνα του αγώνα, ο Ολυμπιακός δικαιούτο κι άλλο γκολ και το σημείωσε με τον Μιραλάς στο 21'. Ο Φουστέρ έκανε το σουτ, ο Βέλγος ήταν στην πορεία της μπάλας και αφού της την άλλαξε, αιφνιδίασε τον Γιακούποβιτς, που δεν μπόρεσε να αποσωβήσει το 2-0. Σε αυτό, βοήθησε και ο Ψυχογιός, αλλά ό,τι και να έκαναν οι παίκτες του Βόλου, δεν θα γλίτωναν.

Εν συνεχεία, ο Βόλος ανοίχτηκε, ο Ολυμπιακός εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα σουτ του Μόνχε στις καθυστερήσεις, αλλά καμία ανησυχία φυσικά.

Χαλάρωσε στο δεύτερο

Σχετικά με το δεύτερο μέρος, ο Θρύλος χαλάρωσε λίγο το ρυθμό του και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Βόλο να παρουσιαστεί κάπως καλύτερος. Είχαμε κάποιες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αλλά η μεγαλύτερη χάθηκε από τον Μιραλάς, τον πιο δραστήριο παίκτη, στο 62'. Πέρασε δύο αντιπάλους και σούταρε πάρα πολύ ωραία με το δεξί, για να στείλει, πάντως, την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γιακούποβιτς.

Εν συνεχεία, έγιναν αλλαγές από τον Τσιώλη και αυτό φάνηκε να έχει αντίκτυπο στον αγώνα, αφού ο φιλοξενούμενος μείωσε σε 2-1 στο 71'. Ο Καπετάνος σέντραρε, η μπάλα πέρασε από τους Μέλμπεργκ, Μπράβο και ο Ουμπίντες μείωσε σε κενό τέρμα. Από εκείνο το σημείο και μετά, πίεσε περισσότερο ο Βόλος, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν σε θέση να αντέξει στην πίεση που του ασκήθηκε. Έγιναν κάποια σουτ από τους αντιπάλους, αλλά όλα τελείωσαν στις καθυστερήσεις, με το δεύτερο τέρμα του Μιραλάς.

Ο Φετφατζίδης πάσαρε κάθετα στην εστία και ο Βέλγος με τη μία και γρήγορα, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τον Ολυμπιακό.

Ο Θρύλος έπρεπε να έχει τελειώσει τον αγώνα, έχοντας σημειώσει περισσότερα τέρματα και δεν έπρεπε να φτάσουμε στο σημείο να αγχωνόμαστε και να βάζουμε το τρίτο γκολ στο τέλος. Εν πάση περιπτώσει, οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν το στόχο τους και το καλό ήταν πως για μια ακόμα φορά, δημιούργησαν ευκαιρίες και σημείωσαν αρκετά γκολ.

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Ιμπαγάσα (69' Γ. Παπαδόπουλος), Ντουντού, Μιραλάς, Μπράβο, Φουστέρ, Α. Παπαδόπουλος, Ρόμενταλ (75' Φετφατζίδης), Τοροσίδης, Ριέρα (89' Χολέμπας)

Ολ. Βόλου: Γιακούποβιτς, Σανκαρέ, Ρόκας, Ψυχογιός (63' Καμπάνταης), Ζαραδούκας, Τομάς, Αλβάρες, Ουμπίντες, Μόνχε, Σολάκης (52' Καπετάνος), Κάστρο (27' Μπρέσκα)