Με την μαγκιά του πήγε στην Πόλη ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός άλλαξε εντελώς την εικόνα του ματς στα τελευταία 12', χάρις στην πιεστική άμυνα του και την μεγαλύτερη ενέργεια, που έβγαλε στο παρκέ, σε σύγκριση με την ιταλική ομάδα. Το καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης ήταν από το 28' έως το 34', που οι "ερυθρόλευκοι" δεν δέχθηκαν πόντο από την Σιένα, σκόραραν 11 και μετέτρεψαν το 55-50 υπέρ των φιλοξενουμένων σε 61-55 υπέρ τους. Το νερό είχε μπει στο... αυλάκι και η ομάδα του Πειραιά από εκεί και πέρα απέκτησε το έλεγχο του αγώνα έως το τέλος.

Μεγάλο παιχνίδι για τον Ολυμιακό έκαναν οι Κάιλ Χάινς, Βασίλης Σπανούλης. Από την Σιένα πήγε μόνος του να... γυρίσει το ματς στο τέλος ο Νίκος Ζήσης.

Οι "ερυθρόλευκοι" στον ημιτελικό του Φάιναλ Φορ θα αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 38-39, 54-55, 76-69.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 19, Άντιτς 5 (1), Σπανούλης 19 (1), Κέσελ 3, Παπαδόπουλος, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 7 (1), Λο 8.
Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 10 (2), Ζήσης 15 (2), Άντερσεν 15 (1), Ρακόσεβιτς 11, Καραρέτο, Λαβρίνοβιτς 10, Ρες, Στόουνρουκ 3 (1), Λεχτάλερ, Μος 5 (1).

Σε λίγο περισσότερα

Το live της συνάντησης:

Αποθέωση για τους παίκτες του Ολυμπιακού και τον Παναγιώτη Αγγελόπουλο από τους φίλους των "ερυθρολεύκων", από τους οποίους οι χίλοι έχουν μπει μέσα στο γήπεδο.

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ: 76-69

39' 76-69 με 2/2 βολές του Λο 7'' πριν το τέλος
2 χαμένες βολές του Μακ Κάλεμπ
Φάουλ του Λο στον Μακ Κάλεμπ με 10'' να απομένουν για το τέλος
74-69 με 2/2 βολές του Σπανούλη 30'' πριν την λήξη
72-69 με 3/3 βολές του Ζήση 55'' πριν το τέλος

38' 72-66 από τον Ζήση με 1' και 20'' να απομένουν για το τέλος
72-64 με τρίποντο του Σλούκα
69-64 με τρίποντο του Ζήση με 1' και 40'' να απομένουν για το τέλος

37' 69-61 από τον Σπανούλη

36' 67-61 από τον Λο στον αιφνιδιασμό, από το 28' ο Ολυμπιακός έχει δεχθεί μόλις 6 πόντους και αυτούς από βολές
65-61 με 2/2 βολές του Σπανούλη
Σλούκας αντί Παπανικολάου

35' 63-61 από τον Πρίντεζη στο ζον πρες την Σιένα
61-61 με 2/2 βολές του Λαβρινόβιτς

34' 61-59 με 2/2 βολές του Λαβρινόβιτς
Παπανικολάου, Πρίντεζης αντί Κέσελ, Άντιτς
61-57 με 2/2 βολές του Λαβρινόβιτς
Από το 28' έχει να σκοράρει η Σιένα

33' Σπανούλης αντί Σλούκα
Ζήσης αντί Μακ Κάλεμπ

32' 61-55 από τον Χάινς

31' Με Λο, Σλούκα, Κέσελ, Άντιτς και Χάινς συνεχίζει ο Ολυμπιακός

30' 59-55 με τρίποντο του Άντιτς
56-55 από τον Χάινς

ΣΚΟΡ ΤΡΙΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ: 54-55: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεκάλεπτο πολύ νευρικός. Συνήλθε μετά το 48-42, έπαιξε πολύ καλή άμυνα στην συνέχεια, αλλά το πρόβλημα του είναι η πολύ μεγάλη αστοχία από το τρίποντο (2/15). Παρ' όλα αυτά είναι μέσα στην διεκδίκηση της νίκης, χάρις στα επιθετικά ριμπάουντ και τα περισσότερα λάθη, που έχει αναγκάσει να κάνει την Σιένα.

29' 54-55 με 2/2 βολές του Λο

28' 52-55 με 2/2 βολές του Σλούκα
50-55 από τον Ρακόσεβιτς
Άντιτς αντί Χάινς
0/2 βολές από τον Χάινς
Σλούκας αντί Σπανούλη

27' Ζώνη η Σιένα
50-53 από τον Λαβρινόβιτς

26' Λο αντί Μάντζαρη
50-51 με 2/2 βολές του Παπανικολάου
48-51 με τρίποντο του Μος

25' 48-48 με 2/2 βολές του Χάινς
46-48 με 2/2 βολές του Πρίντεζη

24' 44-48 με 2/2 βολές του Σπανούλη
Πρίντεζης αντί Άντιτς
42-48 από τον Μακ Κάλεμπ στον αιφνιδιασμό

23' 42-46 από τον Λαβρινόβιτς

22' 42-44 με διείσδυση του Ζήση

21' 42-42 με διείσδυση του Άντιτς

20' 40-42 από τον Παπανικολάου
38-42 με τρίποντο του Μακ Κάλεμπ

Ο Ολυμπιακός θα αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Χάινς

Με Μακ Κάλεμπ, Ζήση, Μος, Λαβρινόβιτς και Άντερσεν αρχίζει την επανάληψη η Σιένα.

ΣΚΟΡ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 38-39: Ο Ολυμπιακός με τους Χάινς (13), Σπανούλη (11) σε πολύ καλή μέρα και με 5 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ, δεν έχει πρόβλημα στην επίθεση. Το πρόβλημα του είναι στην άμυνα, που η Σιένα έχει μεταφέρει το παιχνίδι κυρίως στο λόου ποστ και εκείνο, που χρειάζεται είναι να βελτιώσει την άμυνα του μέσα στην ρακέτα και να πιέσει πιο ψηλά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όταν πιέζονται κάνουν εύκολα το λάθος (9 έναντι 2 των "ερυθρολεύκων"). Λάθος του Ολυμπιακού, που τελείωσε την δεύτερη περίοδο με μόλις 3 φάουλ. Πρώτος σκόρερ της Σιένα είναι ο Ντέιβιντ Άντερσεν με 13 (1), με τους περισσότερους πόντους του να έχουν επιτευχθεί μέσα στην ρακέτα του Ολυμπιακού.

19' 38-39 από τον Χάινς με την εκπνοή του πρώτου μέρους
36-39 από τον Άντερσεν με χουκ

18' 36-37 από τον Σπανούλη
34-37 από τον Άντερσεν

17' 34-35 από τον Χάινς μετά από επιθετικό ριμπάουντ
32-35 με 2/2 βολές του Σπανούλη
Με Σλούκα, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Χάινς συνεχίζει ο Ολυμπιακός

16' 30-35 από τον Ρακόσεβιτς
30-33 από τον Πρίντεζη

13' 28-33 με τρίποντο του Άντερσεν
28-30 από τον Λο

12' 26-30 από τον Άντερσεν
26-28 από τον Πρίντεζη

11' Χάινς αντί Παπαδόπουλου
24-28 από τον Μακ Κάλεμπ

10' 24-26 από τον Σλούκα
22-26 από τον Ρακόσεβιτς
22-24 με 1/2 βολές του Κέσελ
21-24 με γκολ φάουλ του Ρακόσεβιτς
Με Σλούκα, Λο, Κέσελ, Πρίντεζη και Παπαδόπουλο συνεχίζει ο Ολυμπιακός

ΣΚΟΡ ΠΡΩΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ: 21-21: Ο Ολυμπιακός έχει πάρει παραπάνω πέντε επιθετικά ριμπάουντ από την Σιένα και έχει σε πολύ καλή μέρα τον Κάιλ Χάινς. Το πρόβλημα του είναι στην άμυνα. Η Σιένα έχει παρουσιαστεί διαβασμένη για τις αλλαγές στα μαρκαρίσματα μετά τα πικ εν ρολ και έχει καταφέρει να εκμεταλλευτεί τα μις ματς, που δημιουργούνται στο λόου ποστ. Ίσως ο Ολυμπιακός να πρέπει να δοκιμάσει την άμυνα ζώνης. Η Σιένα εναλλάσει την άμυνα της σε μαν του μαν και ζώνη.

9' 21-21 με τρίποντο του Στόουνρουκ
21-18 με 1/2 βολές του Χάινς

8' 20-18 από τον Ρακόσεβιτς
20-16 με καλάθι του Χάινς από επιθετικό ριμπάουντ
Λο αντί Μάντζαρη
Ρακόσεβιτς αντί Ζήση

7' 18-16 από τον Άντερσεν
18-14 από τον Κέσελ
16-14 με τρίποντο του Μακ Κάλεμπ

6' Χάινς, Κέσελ αντί Πρίντεζη, Παπανικολάου
16-11 με διείσδυση του Σπανούλη
14-11 από τον Μος

4' Άντιτς αντί Χάινς
14-9 με τρίποντο του Σπανούλη
11-9 από τον Λαβρινόβιτς

3' 11-7 με 2/2 βολές του Σπανούλη
9-7 από τον Άντερσεν
Αστοχεί στην βολή ο Χάινς
9-5 από τον Χάινς, που κερδίζει και φάουλ

2' 7-5 με τρίποντο  του Μάντζαρη
4-5 με τρίποντο του Ζήση
4-2 από τον Χάινς

1' 2-2 από τον Ζήση

2-0 από τον Χάινς

Η Σιένα θα αρχίσει με πεντάδα τους Μακ Κάλεμπ, Ζήση, Μος, Λαβρινόβιτς και Άντερσεν.

Ο Ολυμπιακός θα αρχίσει με τους Σπανούλη, Μάντζαρη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Χάινς.

Ο Βασίλης Σπανούλης βραβεύεται ως Πολυτιμότερος Παίκτης της Ευρωλίγκας για το μήνα Φεβρουάριου από τον μάνατζερ και παλαίμαχο παίκτη του Ολυμπιακού, Μίλαν Τόμιτς.

Αποθέωση για Βασιλόπουλο, που επιστρέφει μετά από ένα χρόνο στην δράση, στην παρουσίαση του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί χωρίς τον τραυματία στο πρόσωπο Τζόι Ντόρσι και η Σιένα χωρίς τον Μπούτσι Θόρτον, που έπαθε κάταγμα στο αριστερό χέρι. Την θέση του Ντόρσι έχει πάρει στην δωδεκάδα ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, ενώ επέστρεψε ο Λάζαρος Παπαδόπουλος αντί του Ανδρέα Γλυνιαδάκη.

Η ομάδα του Πειραιά μετά τον θρίαμβο της περασμένης Τετάρτης (75-55) στο τρίτο ματς της σειράς, χρειάζεται ακόμη μια νίκη για να προκριθεί στο Φάιναλ Φορ της Κωνσταντινούπολης. Σε περίπτωση νίκης της Σιένα, το σκορ γίνεται 2-2 και η πρόκριση θα κριθεί στον πέμπτο αγώνα της επόμενης εβδομάδας στην Ιταλία.