Ήττα "μέσα στο πρόγραμμα" για την ΑΕΚ

Αναμενόμενη ήταν αυτή ήττα για την ΑΕΚ, το τελικό 4-2 δεν ήταν αναμενόμενο αλλά όταν παίζεις με μία τόσο γρήγορη και τόσο ποιοτική ομάδα όπως η Ζενίτ δεν έχεις και πολλές ελπίδες. Το παιχνίδι άρχισε με το χειρότερο τρόπο με την ΑΕΚ να δέχεται γκολ μόλις στο 42ο δευτερόλεπτο από ένα μακρινό σουτ του Χουμπότσαν. Στο 13' ο, πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Μπρούνο Άλβες έκανε δύο τα τέρματα για την ομάδα του με κεφαλιά από κόρνερ.

Η συνέχεια ανήκε για την ΑΕΚ όπου βρήκε τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε φάσεις με αποκορύφωμα το 2-1, ύστερα από εξαιρετικό πλασέ του Νίκου Λυμπερόπουλου στο 35ο λεπτό. Έπειτα ένα διαιτητικό λάθος έμελλε να αλλάξει όλη τη ροή του αγώνα με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι υπέρ της Ζενίτ, ενώ ο παίκτης, που στη συνέχεια έχει πέσει στο χόρτο από το Νασούτι, παίρνει την μπάλα με το χέρι.

Σαν να μην έφτανε αυτό ο αμυντικός της ΑΕΚ αποβλήθηκε από το ματς αφήνοντας έτσι την ομάδα του με 10. Ο Αραμπατζής λίγο έλειψε να αποκρούσει αυτό το άδικο πέναλτι όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και το σκορ έγινε 3-1. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είδαμε κάτι να αλλάζει και με την ΑΕΚ να έχει το αριθμητικό μειονέκτημα δέχτηκε ακόμα ένα γκολ από τον Λάζοβιτς στο 57ο λεπτό.

Το μόνο που μπόρεσε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει στο σκορ με τον αρχηγό της τον Καφέ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ύστερα από φάουλ του τερματοφύλακα της Ζενίτ στον Ντιόπ που έβγαινε μόνος του για γκολ. Εκεί όμως ο διαιτητής δεν έδειξε την ίδια αυστηρότητα όπως στη φάση του Νασούτι.

Έτσι, με το βαρύ 4-2 στην πλάτη θα επιστρέψει η ΑΕΚ στην Αθήνα εκεί οπού εκτός από το πρόβλημα του προπονητή που την περιμένει ήρθε σήμερα να προστεθεί το "μπλόκο" του Συμβουλίου της Επικρατείας που χαρακτήρισε ως μη νόμιμο το προεδρικό διάταγμα που αφορούσε την πολεοδομική μελέτη επέκτασης της περιοχής του αθλητικού κέντρου στα Σπάτα.