Άγγιξε το θαύμα αλλά αποκλείστηκε η Εθνική!

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ κέρδισε μεν την Τσεχία με 84-77, αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά των 12 πόντων για να περάσει στους «8». Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν κατάφερε να βοηθήσει, η Τσεχία τον έκλεισε και τελικά αποβλήθηκε με 5 φάουλ 5,32 πριν το τέλος δίχως να μπορεί να προσφέρει στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.

Μεγάλα παράπονα από την Εθνική ομάδα για τη διαιτησία και τα ανάποδα φάουλ εις βάρος του Αντετοκούνμπο στα κρίσιμα σημεία. Ομως και η προετοιμασία της για τέτοια ματς όπως αυτά του Μουντομπάσκετ 2019 δεν ήταν αυτή που έπρεπε και η Ελλάδα το πλήρωσε ακριβά.

Τεράστια η εμφάνιση του Νικ Καλάθη του μοναδικού που πάλεψε μέχρι τέλους και πήρε την Ελλάδα στα δύσκολα. Ο αποκλεισμός συνεπάγεται ότι η Ελλάδα δεν παίρνει απευθείας το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Θα είναι στο προ-ολυμπιακό τουρνουά όμως.

Φάση των 16:
 

6/9 11:00 Πολωνία 79 74 Ρωσία
6/9 11:30 Σερβία 90 47 Πουέρτο Ρίκο
6/9 15:00 Αργεντινή 87 67 Βενεζουέλα
6/9 15:30 Ισπανία 67 60 Ιταλία
7/9 11:00 Αυστραλία 82 76 Αγ. Δομήνικος
7/9 11:30 Βραζιλία 71 93 Τσεχία
7/9 15:00 Γαλλία 79 74 Λιθουανία
7/9 15:30 ΗΠΑ 69 53 ΕΛΛΑΔΑ
8/9 11:00 Βενεζουέλα 60 69 Ρωσία
8/9 11:30 Πουέρτο Ρίκο 89 94 Ιταλία
8/9 15:00 Πολωνία 65 91  Αργεντινή
8/9 15:30 Ισπανία 81 69 Σερβία
9/9 11:00 Αγ. Δομήνικος 55 74 Λιθουανία
9/9 11:30 Τσεχία 77 84 ΕΛΛΑΔΑ
9/9 15:00 Γαλλία     Αυστραλία
9/9 15:30 ΗΠΑ     Βραζιλία

Θέσεις 17-32
 

6/9 11:00 Νιγηρία 83 66 Ακτή Ελ/στού 
6/9 11:00 Ανγκόλα 62 71 Ιράν
6/9 15:00 Κίνα 77 73 Ν. Κορέα
6/9 15:00 Τυνησία 86 67 Φιλιππίνες
7/9 11:00 Νέα Ζηλανδία 111 81 Ιαπωνία
7/9 11:00 Καναδάς 126 71 Ιορδανία
7/9 14:30 Τουρκία 79 74 Μαυροβούνιο
7/9 11:30 Γερμανία 89 78 Σενεγάλη
8/9 11:00 Ακτή Ελ/στού 71 80 Ν. Κορέα
8/9 11:00 Τυνησία 86 84 Ανγκόλα
8/9 15:00 Κίνα 73 86 Νιγηρία
8/9 15:00 Ιράν 95 75 Φιλιππίνες
9/9 10:30 Ιαπωνία 65 80 Μαυροβούνιο
9/9 11:00 Ιορδανία 79 77 Σενεγάλη
9/9 14:30 Τουρκία     Νέα Ζηλανδία
9/9 15:00 Γερμανία     Καναδάς

 

Όμιλος I
Ν Η
Β
1. Αργεντινή 5 0 10
2. Πολωνία 4 1 9
3. Βενεζουέλα 3 2 8
4. Ρωσία 2 3 7

Όμιλος J
Ν Η
Β
1. Σερβία 5 0 10
2 . Ισπανία 4 1 9
3. Ιταλία 3 2 8
4. Πουέρτο Ρίκο 2 3 7

Όμιλος K
Ν Η
Β
1. ΗΠΑ 4 0 8
2. Τσεχία 3 2 8
3. ΕΛΛΑΔΑ  3 2 8
4. Βραζιλία 3 1 7

Όμιλος L
Ν Η
Β
1. Γαλλία 4 0 8
2. Αυστραλία 4 0 8
3. Λιθουανία 2 2 6
4. Αγ. Δομήνικος 2 2 6

Πρώτος γύρος:
 

31/8 10:30 Ανγκόλα 59 105 Σερβία
31/8 11:00 Πολωνία 80 69 Βενεζουέλα
31/8 11:30 Ρωσία 82 77 Νιγηρία
31/8 11:30 Ιράν 81 83 Πουέρτο Ρίκο
31/8 14:30 Φιλιππίνες 62 108 Ιταλία
31/8 15:00 Ακτή Ελ/στού 55 70 Κίνα
31/8 15:30 Ισπανία 101 62 Τυνησία
31/8 15:30 Αργεντινή 95 69 Ν. Κορέα
1/9 10:30 Καναδάς 92 108 Αυστραλία
1/9 11:00 Νέα Ζηλανδία 94 102 Βραζιλία
1/9 11:30 Αγ. Δομήνικος 80 76 Ιορδανία
1/9 11:30 Τουρκία 86 67 Ιαπωνία
1/9 14:30 Σενεγάλη 47 101 Λιθουανία
1/9 15:00 ΕΛΛΑΔΑ 85 60 Μαυροβούνιο
1/9 15:30 Τσεχία 67 78 ΗΠΑ
1/9 15:30 Γαλλία 78 74 Γερμανία
2/9 10:30 Ιταλία 92 61 Ανγκόλα
2/9 11:00 Βενεζουέλα 87 71 Ακτή Ελ/στού 
2/9 11:30 Νιγηρία 81 94  Αργεντινή
2/9 11:30 Τυνησία 79 67  Ιράν
2/9 14:30 Σερβία 126 67 Φιλιππίνες
2/9 15:00 Κίνα 76 79 Πολωνία
2/9 15:30 Ν. Κορέα 73 87 Ρωσία
2/9 15:30 Πουέρτο Ρίκο 63 73 Ισπανία 
3/9 10:30 Αυστραλία 81 68 Σενεγάλη
3/9 11:00 Μαυροβούνιο 83 93 Νέα Ζηλανδία
3/9 11:30 Ιαπωνία 76 89 Τσεχία
3/9 11:30 Γερμανία 68 70 Αγ. Δομήνικος
3/9 14:30 Λιθουανία 92 69 Καναδάς 
3/9 15:00 Βραζιλία 79 78 ΕΛΛΑΔΑ
3/9 15:30 ΗΠΑ 93 92 Τουρκία
3/9 15:30 Ιορδανία 64 103 Γαλλία
4/9 10:30 Ανγκόλα 84 81 Φιλιππίνες
4/9 11:00 Ακτή Ελ/στού 63 80 Πολωνία
4/9 11:30 Ν. Κορέα 66 108 Νιγηρία
4/9 11:30 Πουέρτο Ρίκο 67 64 Τυνησία
4/9 14:30 Ιταλία 77 92 Σερβία
4/9 15:00 Βενεζουέλα 72 59 Κίνα
4/9 15:30 Ρωσία 61 69  Αργεντινή
4/9 15:30 Ισπανία 73 65  Ιράν
5/9 10:30 Καναδάς 82 60 Σενεγάλη
5/9 11:00 Βραζιλία 84 73 Μαυροβούνιο
5/9 11:30 Τουρκία 76 91 Τσεχία
5/9 11:30 Γερμανία 96 62 Ιορδανία
5/9 14:30 Λιθουανία 82 87 Αυστραλία
5/9 15:00 ΕΛΛΑΔΑ 103 97 Νέα Ζηλανδία
5/9 15:30 ΗΠΑ 98 45 Ιαπωνία
5/9 15:30 Αγ. Δομήνικος 56 90 Γαλλία

 

 

 

 

Όμιλος A
Ν Η
Β
1. Πολωνία 3 0 6
2. Βενεζουέλα 2 1 5
3. Κίνα 1 2 4
4. Ακτή Ελ/στού 0 3 3

Όμιλος B
Ν Η
Β
1. Αργεντινή 3 0 6
2 . Ρωσία 2 1 5
3. Νιγηρία 1 2 4
4. Ν. Κορέα 0 3 3

Όμιλος C
Ν Η
Β
1. Ισπανία
3 0 6
2. Πουέρτο Ρίκο
2 1 5
3. Τυνησία
1 2 4
4. Ιράν 0 3 3

Όμιλος D
Ν Η
Β
1. Σερβία
3 0 6
2. Ιταλία 2 1 5
3. Αγκόλα
1 2 4
4. Φιλιππίνες 0 3 3

Όμιλος E
Ν Η
Β
1. ΗΠΑ
2 0 6
2. Τσεχία 2 1 5
3. Τουρκία 1 2 4
4. Ιαπωνία 0 3 3

Όμιλος F
Ν Η
Β
1. Βραζιλία
3 0 6
2. ΕΛΛΑΔΑ 2 1 5
3. Νέα Ζηλανδία 1 2 4
4. Μαυροβούνιο 0 3 3

Όμιλος G
Ν Η
Β
1. Γαλλία 3 0 6
2. Αγ. Δομήνικος
2 1 5
3. Γερμανία 1 2 4
4. Ιορδανία 0 3 3

Όμιλος H
Ν Η
Β
1. Αυστραλία
3 0 6
2. Λιθουανία 2 1 5
3. Καναδάς
1 2 4
4. Σενεγάλη
0 3 3

 

Share |