ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-2

Την ισοπαλία κατάφερε να αποσπάσει η ΑΕΚ από τον Αστέρα Τρίπολης καθώς όταν στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού αποφάσισε να σοβαρευτεί πέτυχε δύο γκολ. Η ΑΕΚ δείχνει να μην μπορεί χωρίς τους... γηραιότερους (Καφέ, Δέλλα, Λυμπερόπουλο) που έμειναν σήμερα εκτός της αρχικής εντεκάδας του Ντούσαν Μπάγιεβιτς.

Το παιχνίδι άρχισε πολύ άσχημα για την ΑΕΚ αφού έψαχνε... τον εαυτό της με τα πέντε διαφορετικά πρόσωπα στο ματς για αυτήν σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα. Όταν μπήκε στο ματς γύρω στο 20λεπτο έκανε φάσεις καθώς επίσης και ένα δοκάρι με τον Μπερνς. Η συνέχεια ανήκε και πάλι στον Αστέρα όπου λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε στο σκορ με ένα μονοκόμματο σουτ του Αράς ύστερα από λάθος έξοδο του Αραμπατζή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πίεζε για κάποιο γκολ ειδικότερα μετά τις αλλαγές του Μπάγιεβιτς με τους Λεονάρντο και Λυμπερόπουλο να περνούν στον αγωνιστικό χώρο. Όμως και τότε βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο όταν και με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ του Φορτούνη βρέθηκε να χάνει με 2-0. Νωρίτερα ο Ρούμπιλ είδε την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι για την ομάδα του.

Η ΑΕΚ μείωσε με τον Τζιμπούρ στο 83', με τον Σκόκο στο 87ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Στο ματς, ως συνήθως, δεν έλειψαν τα διαιτητικά λάθη με την ΑΕΚ να είναι αυτή που παραπονιέται για 4 πέναλτι(!), με τον πρόεδρο της ομάδας να ζητάει άμεσα την αποπομπή του κύριου Κουκουλάκη. «Πρέπει να βγει ο διαιτητής και να θέσει τον εαυτό του εκτός πινάκων. Είναι ανίκανος», δηλώνει.